İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

22 NİSAN 2021, PERŞEMBE   

32

17 AĞUSTOS 1999 MARMARA DEPREMİNİN ÜZERİNDEN 14 YIL GEÇTİ

    Yayına Giriş Tarihi: 16.08.2013   Güncellenme Zamanı: 16.08.2013 15:49:29  Yayınlayan Birim: KONYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 16.08.2013 15:36:48

İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ali Çınar Dedeman otelde, 17 Ağustos depreminin 14. yıldönümü nedeniyle bir basın toplantısı düzenledi.

  İMO Konya Şubesi Yöneticilerinin de hazır bulunduğu toplantıda17 Ağustos 1999 Marmara depreminin ülkemiz için bir milat olduğuna dikkat çeken Başkan Çınar 14 yıl önce binlerce insanımızı maalesef kalitesiz yapılaşmanın yüzünden kaybettik dedi.

  17 Ağustos 1999 Marmara depreminin üzerinden 14 yıl geçti. 14 yıl önce başta Gölcük olmak üzere neredeyse tüm Marmara bölgesi depremin yıkıcı etkisini yaşadı; binlerce insan hayatını kaybetti, binlercesi yaralandı, binlerce yapımız yıkıldı , binlerce yapımız ağır hasar gördü ,ülke ekonomisi ağır darbe aldı diyen İMO Konya Şube Başkanı Ali Çınar açıklamasına şu şekilde devam etti;

  ``Öncesinde de yıkıcı pek çok deprem yaşanmasına rağmen, 1999 depremleri ülkemiz  için bir  dönüm noktası olmuştur. Nitelikli ve güvenli yapı üretimi, yapı denetimi ve ilgili mevzuat tartışma gündeminin ilk sırasında kendisine yer açtı, yapı üretim süreci bileşenlerinin görev sorumlulukları,  deprem esnasında ve sonrasında nelerin yapılması gerektiğine dair pek çok bilinmez, sorun olarak varlığını hissetti.

  Türkiye bir deprem ülkesidir. Topraklarının ve nüfusunun büyük bir bölümü deprem tehlikesi altındadır. Anadolu coğrafyasında 1900`lü yılların başından günümüze otuza yakın büyük ölçekli deprem meydana gelmiş ve resmi kayıtlara göre 100 bin civarında insan hayatını kaybetmiştir.

  Türkiye, dünyanın önemli deprem kuşakları üzerindedir. Ülke topraklarının yüzde 96`sı farklı oranlarda deprem bölgesinde olması, yine topraklarının yüzde 66`sı 1. ve 2. derecede deprem bölgesinde yer almaktadır.Nüfuzumuzun %98 si bu bölgelerde yaşamaktadır.Ayrıca büyük sanayi tesislerinin yüzde 75`i deprem tehlikesi altında bulunmaktadır.

  İnşaat Mühendisleri Odası, bilimsel-mesleki bilgi ve gerekliliklere dayanarak, depremin yıkıcı etkisinin ancak yapı üretiminin ve yapı denetiminin nitelikli hale getirilmesi ile azaltılabileceğini savunmaktadır; bundan sonra da savunmaya devam edecektir.

  Yapı denetimi güvenli, sağlıklı, yaşanabilir yapı üretimin olmazsa olmazıdır. Yapı denetiminin sahip olduğu önem, ülkemiz topraklarının değişik düzeylerde depremselliği ile görünür olmaktadır ki,  denetim eksikliğinin veya sistemdeki zafiyetin doğurduğu sonuçlar kamuoyunun malumudur.

  Odamız , Yapı denetim  uygulamasının ticari pazarlıklara alet edilmediği , yapı müteahhitlerinin tanımlarının belirlendiği  bir sistemin önemine işaret etmekle kalmamış, meslektaşlar tarafından gerçekleştirilen mesleki faaliyetlerin de denetlenmesi konusu üzerinde hassasiyetle durmuş, mesleğin gelişmesi, mesleki niteliğin artırılması, meslektaşların belgelendirilmesi doğrultusunda girişimlerde bulunmuştur.

  Odamız; toplumsal sorumluluğu gereği mesleki uygulamaların niteliğini yükseltmek amacıyla üyelerinin sicilini tutmakta, üyeler tarafından gerçekleştirilen mesleki faaliyetleri kayıt altında bulundurmakta, bir mühendisin iş yapabilme kapasitesini gözetmekte yapı üretim sürecinin kanayan yarası olarak kabul edilen "imzacılığın" önüne geçmeye, üyelerinin ayıplı, kusurlu iş yapmasını önlemeye, sahte mühendisliğin önü alınmaya çalışmaktadır.

  Meslek odalarının çalışma esaslarını belirleyen kanun ve yönetmeliklerde pek çok değişiklik gerçekleştirmiştir. Bu değişikliklerin, üye-Meslek Odası bağının kopması dışında, mevzuat değişiklikleri neticesinde denetim sisteminde zafiyete yol açılacak, sahte mühendisler ile değişik nedenlerle mesleki faaliyette bulunmaya haiz olmayan mühendisler çoğalacaktır.

  İnşaat Mühendisleri Odası olarak,  mesleki denetimin kaçınılmazlığına inanıyor, mesleki çalışma esaslarının, Türkiye`nin bir deprem ülkesi olması gerçeğinden hareketle tanzim edilmesi gerekliliğini  düşünüyoruz.

  İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi olarak , 17 Ağustos 1999 depreminin yıldönümü vesilesi ile  hayatını kaybeden  vatandaşlarımıza Cenabı Haktan rahmet ,  yakınlarına sabırlar diliyorum .Odamız ülkemizde ve şehrimizdeki üstlenmiş olduğu misyon gereği  sağlıklı , yaşanabilir, güvenli yapılaşma çerçevesinde  çalışmalarına durmadan devam edecektir.

  17 Ağustos 1999 depreminin 14. yıl dönümü olması sebebiyle   vatandaşlarımızın konu ile ilgili bilgi sahibi olmaları açısından 17 Ağustos Cumartesi gününden itibaren  Real Avm ve Kule Site Avm de DEPREM DUYARLILIK SERGİSİ açılacaktır.``

  Tüm Konya halkını açılacak olan Deprem sergilerine davet eden Başkan Çınar  basın toplantısının son bölümünde gazetecilerden gelen sorulara da yanıt verdi.


Okunma Sayısı: 709

Konya Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.