İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

22 NİSAN 2021, PERŞEMBE   

9

TMMOB SGK İLE PROTOKOL İMZALADI

    Yayına Giriş Tarihi: 19.10.2012   Güncellenme Zamanı: 19.10.2012 11:36:39  Yayınlayan Birim: KONYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 19.10.2012 11:36:31

Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları artık TMMOB`nin belirlediği asgari ücretin altında çalıştırılamayacak

TMMOB, mühendis, mimar ve şehir plancıların düşük ücretle çalıştırılmaları ve alınan ücretin Sosyal Güvenlik Kurumu`na eksik bildirilmesinin önüne geçmek için Sosyal Güvenlik Kurumu ile bir protokol imzaladı.

TMMOB`de 31 Temmuz 2012 tarihinde gerçekleştirilen imza töreninde protokolü TMMOB adına TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Sosyal Güvenlik Kurumu adına ise Sigorta Primleri Genel Müdür Vekili Cüneyt Olgaç imzaladı.

Törene TMMOB II. Başkanı Züber Akgöl, Yürütme Kurulu Üyeleri H. Can Doğan, Ayşe Işık Ezer, İMO Genel Sekreter Yardımcısı Gülsüm Sönmez ve TMMOB Hukuk Danışmanı Nurten Çağlar Yakış ile SGK Kayıtdışı İstihdamla Mücadele Dairesi`nden Yakup Süngü ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Abdulkadir Kulu katıldı.

Protokole göre, TMMOB her yıl mühendislik, mimarlık ve şehir planlama alanlarında meslek icra eden disiplinlere ilişkin asgari ücret seviyesi belirleyerek Sosyal Güvenlik Kurumu`na bildirecek. Sosyal Güvenlik Kurumu ise mühendis, mimar ve şehir plancıların ücretlerinin TMMOB tarafından kuruma iletilen asgari ücretlerin altında olmaması için gerekli tedbirleri alacak.

Protokolle, mühendis, mimar ve şehir plancılarının gerek çalışma yaşamı gerekse emeklilik sürecinde sosyal güvenlik haklarından tam olarak yararlanmamaları sonucunu doğuran kayıt dışı istihdam ve eksik bildirimin önüne geçilmiş olacak.


Okunma Sayısı: 889

Konya Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.