İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

27 ŞUBAT 2021, CUMARTESİ   

11

İNŞAATTA BAHAR HAVASI

    Yayına Giriş Tarihi: 11.03.2014   Güncellenme Zamanı: 11.03.2014 17:28:40  Yayınlayan Birim: KONYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 11.03.2014 17:26:37

İMO Konya Şube Başkanı Rifat Yüzbaşıgil, Konya`da inşaat sektörünün büyümeye devam edeceğini söyledi.

  İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Konya Şube Başkanı Rifat Yüzbaşıgil, Konya`nın inşaat sektöründe son yıllarda önemli gelişmeler kaydettiğini belirtti. Yüzbaşıgil inşaat sektöründeki gelişmenin ülke genelinde bir gelişme olduğunu fakat Konya`nın bu pastadan aslan payını aldığını vurguladı. Yüzbaşıgil, kış aylarında yaşanan bahar havasının en çok inşaat sektörüne yaradığını belirterek, "İnşaat sektörü Konya`da hızla gelişiyor. Firmalar artık profesyonelleşiyor. Konya`da büyük bir konut arzı yaşanıyor. Buna bağlı olarak da sektör gelişiyor. Bu yıl karın ilk yağdığı günün dışında neredeyse inşaat çalışmalarımız aralıksız sürdü. Ancak sıcak hava şartları sayesinde işçiler inşaatlarda çalışmaya devam ediyor. Sadece şehrimizde değil ülkemizin pek çok bölgesinde inşaat çalışmaları hava şartlarından olumlu etkilendi. İnşaat sektörü sadece beton, taş ya da demirden ibaret değil. Kapı, pencere, asansör, makine, perde, nakliye, sigorta gibi pek çok alan bundan olumlu etkileniyor" dedi.

LÜKS KONUTLAR YÜKSELİYOR

  Konya`da yapımı devam eden inşaatlara da değinen Yüzbaşıgil, "Son yıllarda Türkiye genelinde, mega projeler olarak tabir ettiğimiz yapılar yükseliyor. Bunun en güzel örneklerini İstanbul`da da görebiliriz. 3. köprü, yapımı bittiğinde Avrupa`nın 3. havalimanı, Marmaray projesi bu projelere örnek olarak verebiliriz. Konya`yı ele aldığımız zaman, yapımı hızla devam eden Konyaspor`un yeni stadı, kongre merkezi ve en önemlisi de Bilim Merkezi Konya`ya çok büyük şeyler katacaktır. Konya`da inşaat sektörü daima bir gelişme göstermiştir. Biz bu projeleri gördükçe, bir Konyalı olarak gururlanıyoruz. Konyamız hızla büyüyor. Özellikle konut sektöründe aşırı bir büyüme yaşanıyor. Yeni yeni binalar, şehrin her tarafında yükseliyor. Hal böyle olunca da sektörde bir rekabet ortamı oluşuyor. Bu rekabetten dolayı da, yapılan evler lüks hale getiriliyor" diye konuştu.

DÖNÜŞÜM HEMEN OLMAZ

  Karatay bölgesinde sürekli gündeme gelen kentsel dönüşümün zamanla yerine oturacağını belirten Yüzbaşıgil, "Karatay ilçesi çok turist çeken bir yer, oranın kentsel dönüşüme girmesi tabiiki yararlı olacaktır. Ancak kentsel dönüşüm kolayca olacak bir şey değildir. Kentsel dönüşüm bir süreçtir. Karatay`da da umuyorum ki, zamanla her şey yerine oturacaktır. Bu konuda, İstanbul`u örnek olarak verebiliriz. İstanbul`da kentsel dönüşüm çok başarılı bir şekilde uygulanıyor. Konya`da da aynı şekilde uygulanacaktır. Ancak kamuoyunun biraz sabırlı olması gerekiyor. Çünkü kentsel dönüşüm denilen olay, bir anda olacak kolay bir şey değildir. Bir çok hesaplamanın yapılması gerekmektedir. Konut sektörünün büyümesi, şehrin genel olarak büşümesine bağlıdır. Bu bir arz-talep meselesidir. Konut ihtiyacı oldukça, sektör de gelişmeye devam edecektir. Çok güzel, yeni, Konya`ya yakışır projeler hızla yükseliyor. Yeni yapılan stadı ele almak gerekirse, Konyamıza büyük bir katma değer sağlayacaktır. Dünya standartlarında bir stat olacaktır. Ve hızla yükseliyor. En son, yeni koltuklar gelmişti. Yakın zamanda onlar da yerlerine takılarak, bazı şeyler belirmeye başlayacaktır. Gece gündüz, hummalı bir çalışma var orada. Özellikle de inşaat sektöründe, dışarda adından söz ettirir bir şehir olmamız, yatırımcıları buraya yönlendirecektir" ifadelerini kullandı.

TARİHİ KALINTILAR ÇIKIYOR

  Son dönemde yapılan kazılardan tarihi kalıntıların çıkmasının doğal olduğunu savunan İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Rifat Yüzbaşıgil, "Konya eski bir yerleşim merkezidir. Özellikle Alaeddin Tepesi çevresi, tarihi kalıntılara çokça rastlayacağımız bir yerdir. Alaeddin Tepesi etrafında yapılan kazılarda, tarihi kalıntıların çıkması son derece doğaldır. Ancak biraz da, kazmayı vurmadan önce zemin etütünün o bölgede sağlam yapılması gerekiyor. Şu anda yapımı devam eden Şehir Meydanı`nda da aynı sıkıntı yaşanmaktadır. Orada da tarihi kalıntılara rastlanılmış ve kazı çalışmaları durmuştur. İnşaat sektöründe, kamudaki gelişmeler bir yana, özel sektörde de Konya ciddi gelişmeler kaydetti. Artık yeni yapılan konutların şekilleri, yapısı, iç dizaynı da gelişiyor. Konya inşaat sektöründe marka şehir olmaya devam edecektir" diye söyledi.


Okunma Sayısı: 257

Konya Şube Kaynaklı Yazılı Basında Odamız »
Tüm Yazılı Basında Odamız »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.