İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

27 ŞUBAT 2021, CUMARTESİ   

46

ZÜMRÜTÜN 9. YLINI HÜZÜNLE ANIYORUZ

    Yayına Giriş Tarihi: 11.03.2013   Güncellenme Zamanı: 11.03.2013 10:33:14  Yayınlayan Birim: KONYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 11.03.2013 10:33:11

“İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ali Çınar, 2 Şubat 2004 tarihinde şehrimizde meydana gelen, 92 kişinin ölümü 30 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan Zümrüt Apartmanı faciasının 9. yılında olayı hüzünle anıyoruz ve bir daha yaşanmaması için elimizden geleni yapıyoruz diyerek şu açıklamayı yaptı.

 

Zümrüt`ü Unutmadık

 

2 Şubat 2004 tarihi şehrimizde birçok noktada dönüm noktası olan, gelişen olayların neticelerini ağır atlattığımız elim ve acı verici hadiselerin yaşandığı, hatırlamak istemediğimiz bir tarih. Zümrüt apartmanı olayı, Konya`nın tarihinde  kötü  bir anı olarak maalesef kalmıştır. Bir bayram gününde böylesine acı bir haberle sarsıldık ve enkaz alanına intikal ettiğimizde gördüğümüz manzara bizi oldukça derinden yaralamıştı.O anki durum, yaşadığımız hadise ve manzara gerçekten çok kötüydü. O manzarayı unutamadık, içimiz hala sızlıyor, yüreklerimiz hala yanıyor.

 

Taşıyıcı Sistem Binanın Omurgasıdır

 

Yapılardaki taşıyıcı sistem, insanın iskelet sistemi ve omurgası gibidir. Kullandığımız yapıların dekorasyon gibi kısımlarında birçok kez değişiklik yapabiliriz, ancak yapının taşıyıcı sistemi bir defa yapılır. Taşıyıcı sistemin tasarımından, uygulama aşamasına ve denetim mekanizmasına kadar her ayrı kısım, yapılaşma sürecinde emniyet açısından en önemli süreçtir.  Burada biz inşaat mühendisleri olarak, çok büyük sorumluluk ve misyon yüklenmekteyiz. Bunun için gerçekten çok çalışıyoruz. Yapıların kullanım alanlarında yapılmak istenilen değişikliklerde, ilgili idarelerden izin alınmalı ve binanın statik proje müellifi olan inşaat mühendislerine mutlaka başvurulmalıdır.

 

Eğitime Önem Veriyoruz

 

Bununla birlikte şehrimizin de deprem bölgesinde olduğunu unutmamalıyız. Depremin bir yaşam gerçeği olduğunu hatırlamalı ve depremlerle yaşamayı öğrenmeliyiz. Bu konu için İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi olarak; yapılarda sadece mühendislerin değil, tüm inşaat yapım sürecinde usta, kalfa, demirci, duvarcı, kalıpçı gibi çalışanların mutlaka eğitilmelerini ve sertifikalandırılmalarını amaçladık ve bu amaç doğrultusunda 2002 yılından itibaren, kalfa, demirci, duvarcı, kalıpçı ustalarına eğitimler vermeye başladık. 2004 yılında yaşadığımız zümrüt faciasından sonra bu eğitimleri artırarak devam ettirdik. Yapılarda sertifikalı usta uygulaması 2012 yılı itibariyle ülke genelinde uygulamaya geçti. Konya`da biz bu uygulamaya on yıl önce geçerek gerekli hazırlıkları da önceden tamamlamış olduk. Denetleme mekanizmalarını devlet ve kamu kuruluşları eliyle daha da verimli hale getirebilmenin yolları mutlaka bulunmalıdır.

 

 

        Mevcut Yapı Stoklarımızın Deprem Envanterlerinin Çıkartılması Hayati Önem Taşımaktadır.

 

Zümrüt faciası aynı zamanda  akıllara Konya`da bulunan yapıların ne denli güvenilir olduğu sorusunu da getirmiştir.Biz İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi olarak her platformda bu konuyu gündeme getirdik getirmeye de devam edeceğiz.Şehrimizdeki mevcut yapı stokunun deprem envanterinin çıkarılması için acilen ilgili kurum ve kuruluşların bir masa etrafında toplanarak  ortak bir çalışmanın startını vermeleri gerekir. Kullanım ömrünü doldurmuş binaların tehlike arz ettiğini hiçbir zaman unutmamalıyız.Elbette bu iş kolay olmayacaktır ancak şehrimizin akıbeti için önemsenmesi ve mesafe kat edilmesi gereken bir mevzuudur.Konyalı inşaat mühendisleri olarak bu çalışmada üzerimize düşeni memleketimiz için yapmaya hazır olduğumuzu bu vesile ile bir kez daha vurgulamak isterim.

 

Tekrar Yaşamak İstemiyoruz

 

Ülkemizde ve şehrimizde artık bu gibi elim ve üzücü olayları tekrar yaşamamak için tüm kamuoyunu bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Yapıların taşıyıcı sistemlerindeki ciddi önemli değişikliklerde ve o yapının fonksiyonel değişikliklerinde vatandaşlarımızın ilgili ve yetkili kurumlara başvurmaları önem taşımaktadır. Vatandaşımızın bu konuda bilinçlenmesi ve otokontrol sisteminin sağlanması için, ülkemizdeki tüm yetkililer, ellerini taşın altına koymalıdır. Kamuoyu bilinci artırılmalı, kamu ve devlet kuruluşları bu konuda halkı bilinçlendirmek için yeterli seviyede girişimlerde bulunmalıdır.

 Daha sağlıklı, yaşanabilir, güvenli yapılarda yaşamak ve böyle acıları tekrar yaşamamak temennisiyle, saygılarımı sunarım.

                  

                                                      Ali ÇINAR

                         İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı                                

 


Okunma Sayısı: 895

Konya Şube Kaynaklı Yazılı Basında Odamız »
Tüm Yazılı Basında Odamız »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.