İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

27 ŞUBAT 2021, CUMARTESİ   

36

İMO`DA EĞİTİM SEMİNERİ

    Yayına Giriş Tarihi: 11.03.2013   Güncellenme Zamanı: 11.03.2013 10:28:37  Yayınlayan Birim: KONYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 11.03.2013 10:28:33

İnşaat Mühendisleri Odası Konya şubesinde ``Yüksek Binalarda İleri Yapı Mühendisliği Problemleri`` konulu eğitim semineri düzenlendi.

Seminere konuşmacı olarak katılan İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Barış Erkuş yüksek binalardaki mühendislik tekniklerini ve yaşanan sorunlara dair bilgi ve tecrübelerini Konyalı meslektaşları ile paylaştı.


  Yaklaşık iki yıl Hong Kong da görev yapan Yrd. Doç. Dr. Barış Erkuş oradaki yüksek binalarda kullanılan teknikleri bir sunu halinde katılımcılarla paylaştı.

  Öncelikle yüksek binanın tanımı ile seminere start veren Erkuş Yüksek Binalar; 14 Kat ve üzeri veya 50m ve üzeri binalardır.Süper Yüksek Binalar; 300m ve üzeri Mega Yüksek Binalar ise 600m ve üzeridir dedi.


  Yrd. Doç. Dr. Barış Erkuş Neden yüksek binaların tercih edildiğini ise şu şekilde anlattı; Yüzölçümü düşük ülkelerde arazi kullanımı Emlak / yatırım Simgesel yapılar - gelişmişlik algısı Mühendislikte yarışma ve zorluk aşma hevesi olarak tanımladı.

  Yüksek binalarda yapı güvenliğinin önemine dikkatleri çeken Erkuş bu konuda dünyanın bir çok bölgesinde kullanılan farklı teknikleri de seminerinde Konyalı mühendislere anlattı.

  Seminerin son bölümünde katılımcıların sorularını da yanıtlayan Yrd. Doç. Dr. Barış Erkuş`a İMO Konya Şubesi Sekreter Üyesi Rifat Yüzbaşıgil günün anısına bir hediye takdim ederek Barış Erkuş`a verdiği bilgiler için katılımcılara da göstermiş oldukları yoğun ilgi için teşekkür etti.


Okunma Sayısı: 577

Konya Şube Kaynaklı Yazılı Basında Odamız »
Tüm Yazılı Basında Odamız »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.