NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ ENERJİ VERİMLİLİĞİNDE ISI YALITIMI SIVALARI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

19 NİSAN 2019, CUMA   

14

ENERJİ VERİMLİLİĞİNDE ISI YALITIMI SIVALARI

    Yayına Giriş Tarihi: 25.10.2017 00:00   Güncellenme Zamanı: 25.10.2017 11:34:14  Yayınlayan Birim: KONYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 25.10.2017 11:33:23

İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi’nde düzenlenen eğitim seminerinde Enerji Verimliliğinde Isı Yalıtım Sıvaları anlatıldı.

Seminere konuşmacı olarak katılan İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi Kurucu Başkanı Süleyman Temizci ‘`ülkemizde 20 milyon yapı stoku bulunmaktadır konutlarımızın %85`i ise yalıtımsız, yaklaşık 16 milyon konut enerji tasarruf potansiyeli arz etmektedir`` dedi.

Yalıtımlı binalarda %50 enerji tasarrufu sağlandığını belirten Temizci konuşmasına şu şekilde devam etti; 11 Milyar USD enerji tasarruf potansiyeli mevcut Türkiye 2023 Enerji Verimliliği hedeflerine TS 825 Revizyonu ile ulaşmayı planlamaktadır. Ülkemiz TS 825 de beş ısı bölgesine ayrılmış durumda. Bütün oturulan mevcut yapılar ve yeni yapılan yapılarda ısı yalıtımı mecburi hale gelmiştir. Oluşacak yalıtım pazarı ise 20 milyar USD/yıldır. Isı yalıtım sıvaları gerek resmi kurum binalarında gerekse özel sektör yapılarında sorunsuz kullanılmaktadır. Isı Yalıtım Sıvalarının en önemli avantajlarını şöyle sıralayabilir. Isı, ses, yangın, su yalıtımı yapmaktadır. Kapalı mineralli gözeneklerden oluşmaktadır ve bu minerallerin dünyadaki rezervlerinin %80`i Türkiye`de bulunmaktadır. Isı yalıtımında I.Y.S. kullanıldığında binalar teneffüs eder ve hijyenik ortam oluşturulmuş olur. Binaların depreme karşı güvenliği de artırılmış olur. 15 milyar USD enerji tasarrufu sağlar cari açığın %30`u bu yoldan kapanabilir. İşte bütün bu avantajlarına rağmen TOKİ`nin Isı Yalıtım Sıvalarını kullanmamasını da anlamış değilim.``

 

Programın son bölümünde İMO Konya Şube Başkanı Dr. İbrahim Hakkı Erkan Semineri veren İMO Konya Şubesi Kurucu Başkanı Süleyman Temizci`ye teşekkür ederek günün anısına bir de hediye takdim etti.


Okunma Sayısı: 125

Konya Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır