NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ DEPREM, OBRUK VE AFET YÖNETİMİ PANELİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

19 NİSAN 2019, CUMA   

13

DEPREM, OBRUK VE AFET YÖNETİMİ PANELİ

    Yayına Giriş Tarihi: 12.10.2017 00:00   Güncellenme Zamanı: 12.10.2017 11:44:04  Yayınlayan Birim: KONYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 12.10.2017 11:41:56

Konya Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) işbirliğinde, `Deprem, Obruk ve Afet Yönetimi Paneli` düzenlendi.

Konya Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) işbirliğinde, "Deprem, Obruk ve Afet Yönetimi Paneli" düzenlendi.

Panele konuşmacı olarak katlan İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Hakkı Erkan depremlere karşı tedbirli olmanın en önemli aşamasının yapılarımızı depreme göre inşaa etmek olduğunu belirtti.

Ülke topraklarımızın %92 si deprem tehlikesi altında %66`sı ise birinci ve ikinci derece de tehlikeli deprem bölgesinde yer almaktadır diyen Yrd. Doç. Dr. İbrahim Hakkı Erkan konuşmasına şöyle devam etti; ‘`Nüfusu bir milyonun üzerinde bulunan 11 büyük kent ve ülke nüfusumuzun % 70`i deprem tehlikesi altında bulunuyor yine büyük sanayi tesislerinin %75`i de deprem tehlikesi altındadır. Yapılarımızın deprem riski taşıması değil deprem güvenliği olacak şekilde üretilmesi gerekirdi. Bu anlayış doğrultusunda alınacak önlemlerle deprem zararlarını kabul edilebilecek sınırlara indirmek mümkün olabilirdi. Yapılarımızın hafif şiddetli depremlerde  hiç hasar almaması ya da çok az hasar alması, orta şiddetli depremlerde oluşabilecek hasarın sınırlı ve onarılabilecek şekilde olması, şiddetli depremlerde ise can güvenliğinin sağlanabilmesi için yapının hasar alsa bile ayakta kalabilmesi esastır.``

Yapı denetim sisteminin aksayan yönlerine de dikkat çeken Başkan Erkan Yapı Denetim Kanununun da ivedilikle revize edilmesi gerektiğini söyledi.

 

Programın son bölümünde Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Kurt İMO Konya Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Hakkı Erkan`a panele olan katkı ve katılımları için teşekkür ederek günün anısına bir de plaket takdim etti.


Okunma Sayısı: 103

Konya Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır