NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ ALTI ADIMDA SAHA BETONLARI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 ARALIK 2018, CUMA   

18

ALTI ADIMDA SAHA BETONLARI

    Yayına Giriş Tarihi: 07.04.2017   Güncellenme Zamanı: 17.04.2017 13:08:50  Yayınlayan Birim: KONYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 07.04.2017 11:12:22

İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi ve Sigma Beton tarafından ortaklaşa düzenlenen eğitim seminerinde saha betonları masaya yatırıldı.

İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi ve Sigma Beton tarafından ortaklaşa düzenlenen eğitim seminerinde saha betonları masaya yatırıldı.

Altı Adımda Saha Betonlarının anlatıldığı seminere Moderatör olarak katılan N.E.Ü. İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hicran Açıkel ‘`Beton, yerine ikamesi olmayan bir malzemedir betonu yerinde ve maksadına uygun kullanabilmek hayati önem taşır`` dedi.

N.E.Ü. İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hicran Açıkel`in konuşmasından sonra Saha Betonu ile ilgili sunum yapan Sigma Beton Şirket Müdür Yardımcısı Engin Demir ‘`Endüstriyel tesisler, depolar, yollar, otoparklar ve diğer tesisler özelliklerine göre farklı kullanım amaçlarına sahiptirler. Beton kalınlığı, betonun cinsi, içerisindeki demir donatı miktarı ve eğimleri dikkate alınarak tasarımı yapılır. Yüzey hazırlığı zemin betonun cinsine göre değişmektedir.`` ifadelerini kullandı. Saha betonunun altı aşamasının olduğunu belirten Engin Demir bu aşamaları şu şekilde sıraladı; ‘`1- Minimum kalınlığın belirlenmesi 2- Şantiye hazırlıkları 3- Malzeme ve işçilik planı 4- Betonun yerleştirilmesi 5- Kürleme işlemleri 6- Kontrol Derzleri``

Su sertleşmiş beton için can ise taze beton için ölümdür diyen Sigma Beton Şirket Müdür Yardımcısı Engin Demir ‘`işlenebilirliği artırmak amacı ile taze betona kesinlikle su verilmemelidir, slump katı olduğu durumlarda standartlarda belirtilen şekilde uygun katı ile redozlama işlemi ile istenilen kıvama getirmelidir. Aksi halde yapılacak su eklemeleri betonda boşlukların artmasına neden olacak ve beraberinde dayanım ve durabilite düşüşlerinden korozyona kadar birçok sorunu beraberinde getirecektir. Bu nedenle düşük kıvamlı betonlar (S2-S3) tercih edilmelidir`` dedi.

 

Seminerin son bölümünde katılımcılardan gelen soruları da yanıtlayan Engin Demir Seminere olan katkı ve katılımlarından dolayı İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Dr. İbrahim Hakkı Erkan ve Yönetimine teşekkür etti.

Seminerin sunumuna aşağıdaki PDF dosyalarından ulaşabilirsiniz.


 

Dosyalar

(1141 KB) (17.04.2017 13:05:07)

(2923 KB) (17.04.2017 13:05:55)

(8296 KB) (17.04.2017 13:07:48)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 188

Konya Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır