NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ ÇELİK YAPILARIN TASARIM, HESAP VE YAPIM KURALLARI & YENİ ÇELİK YÖNETMELİĞİNİN ESASLARI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 ARALIK 2018, CUMA   

14

ÇELİK YAPILARIN TASARIM, HESAP VE YAPIM KURALLARI & YENİ ÇELİK YÖNETMELİĞİNİN ESASLARI

    Yayına Giriş Tarihi: 20.03.2017   Güncellenme Zamanı: 20.03.2017 16:24:42  Yayınlayan Birim: KONYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 20.03.2017 16:23:38

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Konya Şubesi, ‘Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esaslarına Dair Yönetmelik` değişikliği hakkında üyelerini bilgilendirdi.

İMO Konya Şubesi ‘Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esaslarına Dair Yönetmeliği`, Gebze Teknik Üniversitesi Deprem ve Yapı Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Akbaş`ın gerçekleştirdiği seminer ile üyelerine aktardı. İMO Konya Şubesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda gerçekleşen seminerde Prof. Dr. Bülent Akbaş, yeni çıkan yönetmeliğin tasarım felsefesini, nasıl hesap yapılacağını, eksen çekme kuvvet etkisindeki, basınç kuvvet etkisindeki, moment etkisindeki, bileşik eğilme etkisindeki elemanların nasıl tasarlanacağını anlattı.

‘Yeni yönetmelikte bildiğiniz her şey sıfırlandı` diyerek inşaat mühendislerini uyaran Prof. Dr. Akbaş, "Yepyeni bir yönetmelik geldi. TSE 648 Çelik Yapıların Hesap ve Yapım Kuralları`nda kullananları bir kenara atıp yeniden yeni bir yönetmelik, yeni bir felsefe ile çelik yapıları tasarlama zamanı" dedi.  

Tasarım ve güvenlik katsayıları ile ilgili dikkat edilmesi gerekenleri kısaca aktaran Prof. Dr. Akbaş, mühendislerin bilgisayar programı kullanıp bir tuşa basarak yönetmeliğe uyması ve tasarımı tamamlamasının doğru olmadığını söyledi. Mühendislerin sorumlulukları olduğunu belirten Gebze Teknik Üniversitesi Deprem ve Yapı Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Akbaş, "Proje yapan inşaat mühendislerinin esas almaları gereken şu, ‘Hangi yönetmeliği kullanıyorsa o yönetmeliğin ruhunu anlamak. O yönetmelik hangi ana felsefeler üzerine yazıldı? O kurallar neden konuldu? Nasıl uygulanıyor onu anlamak`.  Bizim sorumluluğumuz bunu anlayıp doğru şekilde uygulamak" diye konuştu.

Yönetmeliğin, Amerika`da yapısal çelik binaların tasarımı için kullanılan yönetmelik örnek alınarak hazırlandığını ifade eden Prof. Dr. Bülent Akbaş, yeni yönetmelikte sismik detaylandırma bulunmadığını, deprem bölgeleri için detayların yeni çıkacak Deprem Yönetmeliği`nde bulunacağını vurguladı. Akbaş, sunumunda yönetmelik değişikliğinin yanı sıra çelik yapı tasarımları konusunda da üyeleri bilgilendirdi.

 

Seminerin finalinde İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Hakkı Erkan Gebze Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Akbaş`a seminere olan katkı ve katılımları için teşekkür ederek, kendisine günün anısına bir de hediye takdim etti.


Okunma Sayısı: 396

Konya Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır