NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ İNŞAAT SEKTÖRÜNDE GÜNCEL HUKUKİ SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 ARALIK 2018, CUMA   

23

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE GÜNCEL HUKUKİ SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

    Yayına Giriş Tarihi: 18.02.2017   Güncellenme Zamanı: 18.02.2017 16:18:02  Yayınlayan Birim: KONYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 18.02.2017 16:17:04

İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi’nde düzenlenen eğitim seminerinde İnşaat Sektöründe Güncel Hukuki Sorunlar ve Çözüm Önerileri konuşuldu.

 İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi`nde düzenlenen eğitim seminerinde İnşaat Sektöründe Güncel Hukuki Sorunlar ve Çözüm Önerileri konuşuldu.

 KTO Karatay Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yalçın Bostancı seminere konuşmacı olarak katıldı. İnşaat sektöründe alt işveren (taşeron-yüklenici) ile ilgili hukuki sorunlar, iş kazalarından kaynaklanan hukuki ve cezai sorumluluk, inşaat sektörü açısından yapılan sözleşmelerin önemi, ön ödemeli konut satışlarında sözleşme hükümleri ve önemli hususlar gibi konu başlıkları hakkında katılımcıları bilgilendiren Yrd. Doç. Dr. Yalçın Bostancı özellikle kayıt dışı işçi çalıştırılmaması gerektiğine vurgu yaptı.

 İş veren açısından iş kazasını bildirme yükümlülüğü konusuna da değinen Bostancı ‘`üç iş günü içerisinde SGK ya bildirilmeli iş veren tarafından iş kazalarının süresi içinde bildirilmemesi durumunda her aykırılık idari para cezası uygulanır, iş verenin Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirim yapmaması veya geç bildirim yapması durumunda idari para cezası yanında SGK tarafından yapılan masraflar da iş verenden tahsil edilir. İş verenin ayrıca iş kazasını derhal kolluğa bildirmesi gerekir`` dedi.

 Programın son bölümünde katılımcılardan gelen soruları da yanıtlayan KTO Karatay Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yalçın Bostancı`ya İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Dr. İbrahim Hakkı Erkan günün anısına bir de hediye takdim etti.


Okunma Sayısı: 166

Konya Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır