NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

17 EKİM 2018, ÇARŞAMBA   

47

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

    Yayına Giriş Tarihi: 09.12.2016   Güncellenme Zamanı: 09.12.2016 14:43:49  Yayınlayan Birim: KONYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 09.12.2016 14:41:13

İMO Konya Şubesi’nde ‘’İnşaat Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği’’ konuşuldu.

 Seminere konuşmacı olarak katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İ.S.G. Eski Genel Müdürü Vedat Reha Mert, İş sağlığı ve güvenliği konusunda ülke olarak henüz istenilen seviyede olmadığımızı ancak son yıllarda önemli adımların atıldığını söyledi.

  Başta inşaat işkolu  olmak üzere işyerlerinde uygulanması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri konusuna dikkat çeken Mert bu çerçevede; Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecinde İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatının AB  mevzuatı ile    uyumlaştırılması ve uygulamalardaki eksikler, 6331 sayılı  İş Sağlığı ve Güvenliği  Yasasının bazı hükümlerinin az tehlikeli işlerin yapıldığı işyerleri ile  kamu işyerlerinde uygulanmasının bir yıl ertelenmesinin alanda oluşturduğu olumsuzluklar  gibi konu başlıklarının üzerinde durdu. Seminer kapsamında İşyerlerinde görev yapan İş Güvenliği Uzmanları ve İşyeri Hekimlerinin görev yetki ve sorumlulukları ile uygulamada karşılaşılan sorunları da irdeleyen Vedat Reha Mert ‘`İşyerlerinde meydana gelebilecek iş kazaları konusunda öngörülü olabilmek gerekir dolayısıyla  İş güvenliği uzmanları ile Şantiye şeflerinin sorumluluklarının bilincinde işlerini yapmaları gerekmektedir`` dedi.

  İşyerlerinde Kişisel Koruyucu Donanım kullanımının önemi, çalışanların bu konudaki uygulama yanlışları ve bu yanlışların giderilmesi için yapılması gereken eğitimin muhtevası ve uygulama biçimlerinin önemine de dikkatleri çeken Vedat Reha Mert ‘`eğitmek illa ki bir salona insanları saatlerce kapartarak olmaz bu konuda İş Güvenliği Uzmanlarının kendi metodlarını geliştirmesi daha verimli olacaktır. Eğitim İş güvenliğindeki en önemli aşamadır.`` ifadelerini kullandı

  Seminerin son bölümünde katılımcıların uygulama sürecinde, alanda yaşadıkları sorunlarla ilgili soruları cevaplandıran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İ.S.G. Eski Genel Müdürü Vedat Reha Mert`e İMO Konya Şube Başkanı Dr. İbrahim Hakkı Erkan günün anısına bir de hediye takdim etti.


Okunma Sayısı: 164

Konya Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır