NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ PROF. DR. UĞUR ERSOY KONYA’LI MESLEKTAŞLARI İLE BULUŞTU ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

23 TEMMUZ 2018, PAZARTESİ   

36

PROF. DR. UĞUR ERSOY KONYA’LI MESLEKTAŞLARI İLE BULUŞTU

    Yayına Giriş Tarihi: 25.11.2016   Güncellenme Zamanı: 25.11.2016 11:29:00  Yayınlayan Birim: KONYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 25.11.2016 11:24:07

İnşaat mühendisliği mesleğinde uzun yıllar hizmet eden şehirlerimizin yapılaşmasına önemli katkılar sağlayan tecrübe ve kariyer sahibi inşaat mühendisleri, İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesinin organize ettiği kariyer günlerinde meslektaşlarıyla buluşmaya devam ediyor.

 İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi tarafından organize edilen kariyer günlerinin bu haftaki konuğu ise Türkiye`de ilk defa yapı laboratuvarını kuran inşaat mühendisliği mesleğine yeni boyutlar kazandıran Prof. Dr. Uğur ERSOY oldu.

 Katılımın oldukça yoğun olduğu programda ilk olarak İnşaat Mühendisleri Odası(İMO) Konya Şube Başkanı Dr. İbrahim Hakkı Erkan konuştu. Kariyer günleri hakkında bilgi veren ve inşaat mühendisliğinin önemine dikkat çeken Erkan konuşmasına şöyle devam etti. ‘`Yolları, köprüleri, barajları, limanları ve havaalanlarını projelendiren onları inşaa eden ülkemizin ve şehirlerimizin kalkınmasında büyük rol alan bir mesleğe sahibiz, kısacası insanlığın ihtiyacı olan her türlü yapılara hizmet eden güvenli yapılaşma sürecinde görev alan bir meslek gurubuyuz. Mesleğimizin önemine binaen Konya şubesinde bulunan yönetim kurulu arkadaşlarımızla birlikte kariyer planlaması yaptık. Amacımız zor ve meşakkatli bir mesleğe bu kadar yıl hizmet etmiş duayen meslektaş büyüklerimizin meslek hayatlarında yaşamış oldukları kesitleri söyleşi tarzında dinleme fırsatı bulmaktır bu haftaki konuğumuz da inşaat mühendisliği mesleğine yeni boyutlar kazandıran ve ülkemizdeki ilk yapı laboratuvarının kurucusu olan Prof. Dr. Uğur ERSOY hocam olacak. Uğur hocam birazdan bilgi birikim ve tecrübelerini bizimle paylaşacak. Kendisini Konya da misafir etmekten büyük bir memnuniyet duymaktayız bu davetimize icabet ettiği için bütün üyelerimizin adına hocama teşekkür ediyorum.``

 İnşaat Mühendisleri Odası(İMO) Konya Şube Başkanı Dr. İbrahim Hakkı Erkan`ın konuşmasından sonra mikrofona gelen Prof. Dr. Uğur ERSOY kendisine Konya`daki meslektaşlarıyla buluşma imkânı sağlayan İMO Konya Şubesi yöneticilerine teşekkür ederek Konya`nın kendisi için ayrı bir önemi olduğunu söyledi.

  Prof. Dr. Uğur ERSOY konuşmasına ilk olarak Ayasofya ve Selimiye Camii gibi tarihi yapılardan örnekler vererek başladı. ‘`O dönemlerde böylesine görkemli ve sağlam yapıları oluşturanlar hem mimar hem de mühendistiler diyen Prof. Dr. Uğur ERSOY konuşmasına şöyle devam etti`` O günün şartlarında böylesine kaliteli yapıları kullanıma sunan ustalarımız vardı onlar ustalarından öğrendiklerinin yanı sıra müthiş bir mühendislik önsezisine sahiptiler. Günümüzün mühendisleri birçok imkâna sahipken ve teknolojide gelinen noktayı da göz önüne alırsak mühendislerimizin daha çok düşünmesini ve dikkat etmesini istiyorum ülkemizde mühendislik düzeyi yeterince yüksek değil karmaşık yöntem ve çözümler daha doğru bile olsa bilmeyenin elinde kötü sonuçlar verebilir önce herkesin anlayabileceği yöntemlerle binanın güvenliğini sağlamalıyız.`` İnşaat Mühendisliğinde günümüzün en önemli sorununun bilgisayar programlarını irdelemeden, mantık süzgecinden geçirmeden kullanmak olduğunu söyleyen Ersoy bilgisayarı, interneti, sunulan yazılımları akıl, bilgi ve deneyim süzgecinden geçirerek kullanan mühendislerin daha başarılı işler çıkaracağını belirtti. Mühendisliğin rasyonel düşünmek olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Uğur ERSOY İnşaat Mühendisliğinin ise diğer mühendislik alanlarından farklı olduğunu inşaat mühendisliğinin bilim ve sanata dayandığını söyledi.

 Programın son bölümünde katılımcıların sorularını da yanıtlayan Prof. Dr. Uğur ERSOY`a İMO Konya Şube Başkanı Dr. İbrahim Hakkı Erkan günün anısına Konya hatırası bir de hediye takdim etti.


Okunma Sayısı: 324

Konya Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır