NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ ŞEHİR VE MEDENİYET TASAVVURU ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

23 TEMMUZ 2018, PAZARTESİ   

33

ŞEHİR VE MEDENİYET TASAVVURU

    Yayına Giriş Tarihi: 14.11.2016   Güncellenme Zamanı: 14.11.2016 15:51:39  Yayınlayan Birim: KONYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 14.11.2016 15:49:38

İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesinde ‘’Şehir ve Medeniyet Tasavvuru’’ konulu konferans düzenlendi.

 Konferansa konuşmacı olarak katılan Yüksek inşaat mühendisi olmasının yanında şehir ve medeniyet, özellikle de İslâm medeniyeti konularındaki entelektüel birikimiyle tanınan Prof. Dr. Sadettin Ökten konuşmasına kimlik olgusunu açıklayarak başladı. Kimlik arayışının sonunda geldiği noktanın medeniyet tasavvuru olduğunu ifade eden Ökten, şehirlerin de onları inşa eden medeniyetin tasavvuruna göre oluştuğunu söyledi. Her medeniyet tasavvurunun kendine özgü bir formu olduğunu söyleyen Ökten, "Bu formalar yüzyıllarda ortaya çıkıyor. İnsanlara toplu halde yaşamanın kurallarını öğreten medeniyet tasavvurudur. Bu tasavvurlar topluma bir hedef verir. Hedefin olduğu yerde anarşi biter. Şehirlerimizi de bu medeniyet tasavvurumuza göre inşa ediyoruz. Hayatımıza hakim olan değerler şehirlerimize de hakim oluyor" dedi.

 Avrupa`da yer alan şehirlerde bir bütünlük olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sadettin Ökten, ülkemizde özellikle büyük şehirlerin kaotik yapılaşmasının, "parçalanmış bir medeniyet tasavvuru" sebebiyle oluştuğunu ifade etti. Farklı medeniyet tasavvurlarının kurdukları şehirlerde, insanları medeniyetlerine özendirdiklerini ifade eden Ökten sözlerine şöyle devam etti; "Her medeniyet tasavvuru kurduğu şehirde, kendi değerlerini yansıtır. Değerlerini özendirir, bunları uygulamayı kolaylaştırır.  Zihinlerle yaşanan mekan özdeşleşir. Simge boyutunda da size o medeniyeti sevdirir. Önce gözünüzü terbiye eder. Sonra zevkinizi değiştirir. Ve son olarak da görüşünüzü değiştirir" ifadelerini kullandı.

 

 Konferansın son bölümünde İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Dr. İbrahim Hakkı Erkan Prof. Dr. Sadettin Ökten`e konferansa olan katkı ve katılımları için teşekkür ederek günün anısına bir de hediye takdim etti.


Okunma Sayısı: 134

Konya Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır