NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ EĞİTİM SEMİNERİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

26 MAYIS 2018, CUMARTESİ   

42

EĞİTİM SEMİNERİ

    Yayına Giriş Tarihi: 29.10.2016   Güncellenme Zamanı: 29.10.2016 15:13:32  Yayınlayan Birim: KONYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 29.10.2016 15:10:10

İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesinde Yüzeysel ve Derin Temeller ile Farklı Zemin Koşullarına Uygun Derin Kazı ve Güçlendirme konulu eğitim semineri düzenlendi.

 Katılımcı sayısının oldukça yoğun olduğu seminere Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Altun ve Ege Zemin A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İnş. Müh. Ramazan Yıldız konuşmacı olarak katıldılar.

 Seminerin ilk bölümünde Farklı Zemin Koşullarına Uygun Derin Kazı ve Güçlendirme konu başlığı detaylı görsel sunumlarla Ege Zemin A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İnş. Müh. Ramazan Yıldız tarafından anlatıldı. Yumuşak zemin, zemin sıvılaşması, yapı yükleri altında oturma problemleri ve taşıma gücü yetersizliği gibi nedenlerden dolayı zemin iyileştirilmesine ihtiyaç duyulacağını söyleyen Ramazan Yıldız zemin iyileştirilmesi kontrol yöntemlerinin literatürde lokal bölge tecrübesi, kalite kontrol deneyleri, yükleme deneyleri olarak tanımlandığını belirtti. Uygulama aşamasında aktif kontrol hizmetinin alınmasının çok önemli olduğuna dikkatleri çeken Yıldız ‘`İşin sadece işi yapana bırakılmaması, işi yaptıran tarafında muhakkak kontrol etmesi gerekir. Bunun içinde geoteknik mühendisliğinin bilgi ve tecrübe olarak yaygınlaştırılması gerekir`` ifadelerini kullandı.

 Seminerin ikinci bölümünde Yüzeysel ve Derin Temeller konusunu anlatan Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Altun zemin tasarımında geoteknik esaslara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Taşıma kapasitesinin belirli bir güvenlik faktörü ile sağlanması ve Üst yapı yükleri altında gerçekleşecek oturmaların üst yapıya zarar vermeyecek değerlerde tutulması temel tasarımında iki ana unsurdur diyen Prof. Dr. Selim Altun ‘`Bir inşaat mühendisinin temel tasarımı açısından başlıca görevi üst yapı ile zeminin uyumunu sağlamaktır. Bu açıdan oturmaların izin verilen sınırlarda tutulması bilhassa önemlidir`` ifadelerini kullandı.

 Seminerin son bölümünde konuşmacılara teşekkür eden İMO Konya Şube Başkanı Dr. İbrahim Hakkı Erkan  günün anısına kendilerine hediye takdim etti.


Okunma Sayısı: 235

Konya Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır